Subscribe RSS
AĞRI DAĞI

AĞRI DAĞI

           Ülkemizin doğusunda İran sınırında bulunan 5637 metrelik zirvesiyle tüm dünyanın ilgisini çeken Ağrı Dağı ziyaretçilerini beklemekte.Ağrı Dağı’na çıkmak için bir çok rota bulunmakla beraber en çok kullanılan Doğu Beyazıt’tan başlayan Güney rotası ulaşım ve lojistik  açıdan en elverişli  olanı.Doğu Beyazıt’ta konaklamak için her bütçeye uygun otel bulmak mümkün.Bu sınır kasabasında bir çok ihtiyacınızı temin etmekte mümkün.

İshak Paşa Sarayı

Ayrıca Van havalimanına 150 km. Bu nedenle bu rotanın tercih edilmesi son derece mantıklı bir hal almakta.Doğu Beyazıt yakınlarında bulunan İshak Paşa sarayı Nuh’un Gemisi Meteor Çukuru ve Buz Mağaraları da yapılacak etkinliğe ayrı bir renk katmakta.

Nuhun Gemisi

Başlangıç Noktası

Doğu Beyazıt’tan 20 km lik bir yolculukla dağa çıkmak için yürüyüşe başlayacağınız Çevirme köyü yakınlarındaki ilk noktaya ulaşılıyor.

İlk Kampa Yürüyüş

Buradan 4-5 saatlik bir yürüyüşle 3200 metre civarındaki kamp alanına ulaşılmakta.Kamp alanında sezonun durumuna göre  su bulunmakta.Burada hazırlanmış birkaç kamp alanı bulabilirsiniz.her biri farklı kişiler tarafından işletilmekte.

İlk Kampımız

Son derece rahat ve sezonun büyük bir bölümü yeşillikler içinde.Buradan başlayan patika ile  4-5 saatlik bir yürüyüş ile 4200 metre civarında bulunan ikinci kamp alanına ulaşılmakta.

İkinci Kamp yeri

kamp alanı son derece taşlı ve küçük. Sezonun durumuna göre kamp  alanı bulmak problem olabilmekle beraber çoğunlukla su bulmak mümkün.Buradan gece,sabaha karşı başlayacağınız 6-7 saatlik yürüyüşle zirveye ulaşılmakta

Zirve

.Zirve yolculuğu sırasında sezonun hava şartları ve kar durumuna göre krampon kullanmanız gerekebilir.Geri dönüş sonunda genellikle ikinci kamp alanında kısa bir süre dinlenilerek kamp alanı toplanmakta ve gece 3200 metredeki birinci kamp alanında geçirilmekte.

DSC06083

Daha sonra ki gün ise Doğu Beyazıt’ta sıcak bir ortam.duş ve et yemekleri sizi beklemekte.Faaliyet sırasında ortama uyum sağmak için ayrıca dağda bir gün geçirmek sizin elinizde.

Van Yolunda Muradiye Şelalesi

 

Van Akdamar Adası'ndaki Rum Ortodoks Kilisesi